Wybieramy pióro do pisania

13 mar 2017

Wybieramy pióro do pisania

Każdy szanujący się przedsiębiorca powinien mieć pod ręką odpowiednie dla niego pióro wieczne. Okazuje się jednak, że wybór takiego pióra wcale nie jest łatwy. Parametrów na które powinniśmy zwrócić uwagę, kupując pióro, jest bardzo wiele. Odwiedzając dowolny sklep z piórami, zostaniemy zarzuceni różnorodną ofertą wielu producentów. Jak odnaleźć się w tym gąszczu możliwości i wybrać odpowiednie artykuły papiernicze? Dziś doradzimy Ci, jak wybrać odpowiednie dla Ciebie pióro wieczne.
 

Pióro i kałamarz, czyli praca w eleganckim stylu
 

Twoim pierwszym krokiem przy wyborze pióra wiecznego powinna być odpowiedź na bardzo proste pytanie: do czego będę używał mojego pióra? Zastanów się, czy będzie Ci ono towarzyszyć podczas firmowych briefów i burz mózgów? Czy będziesz nim sporządzał szybkie notatki? A może potrzebne Ci eleganckie pióro, które będzie Ci służyć do składania podpisów?

W zależności od tego, jak będzie pracować Twoje pióro wieczne, powinieneś zwrócić uwagę na nieco inne jego atrybuty. Pióra, których używamy na co dzień, służące do notowania, są z reguły lżejsze i nie obciążają dłoni podczas długotrwałego stawiania liter. Ekskluzywne pióra wieczne wykonane są z innych materiałów, np. z aluminium lub ze stali nierdzewnej, a przez to są znacznie cięższe. Przy rzadkim używaniu nie gra to jednak znaczącej roli. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego, jak będziesz używać swojego pióra, lepiej jest wybrać markowe pióra wieczne. Takie pióra objęte są gwarancją, przez co możesz czuć się bezpieczniej i bez obaw cieszyć się sztuką kaligrafii.
 

Stalówka, korpus, nakrywka... Budowa pióra
 

Na rynku materiałów biurowych znajdziesz naprawdę duży wybór artykułów piśmienniczych. Pióra do pisania dzielimy w pierwszej kolejności na pióra kulkowe i pióra wieczne. Które sprawdzi się w jakiej sytuacji?

Pióro kulkowe to wybór dla osób, które piszą dużo i szybko. Pióro kulkowe przypomina nieco tradycyjny długopis, jednak pisanie nim jest zdecydowanie przyjemniejsze. Ten przybór piśmienniczy jest lekki, dlatego możesz pisać nim przez dłuższy czas bez obawy o to, że zacznie boleć Cię nadgarstek. Pióro kulkowe stawia cienkie linie, podobne do tych, które znamy z doświadczenia z długopisami.

Pióro ze stalówką, czyli pióro wieczne, nadaje się idealnie do starannego pisania. W zależności od materiału, z jakiego zostało ono wykonane oraz zastosowanego w nim systemu napełniania, może być lekkie lub ciężkie. Poza materiałem, ciężarem pióra i systemem napełniania, pióra różnicują stalówki. Stalówki do piór wiecznych dzielimy na pięć typów:

  • Stalówka typu EF - stalówka bardzo cienka

  • Stalówka typu F - stalówka cienka

  • Stalówka typu M - stalówka średnia

  • Stalówka typu B - stalówka gruba

  • Stalówka typu BB/2B - stalówka bardzo gruba

Wybierając pióro najlepiej zacząć od wypróbowania stalówki średniej, czyli M. Zaczynając „od środka” łatwiej będzie Ci stwierdzić, w którą stronę się posuwać i czy wolałbyś stalówkę, która pisze grubiej, czy cieniej. Musisz wiedzieć, że oznaczenie stalówek nie jest w żaden sposób standaryzowane. Stalówka oznaczona literą F może mieć różną grubość w zależności od producenta. Nie kupuj więc pióra w ciemno i wypróbuj wybraną stalówkę przed zakupem.

kałamarz, pióro

Idealne pióro to takie, które wyposażone jest w odpowiadający Ci system napełniania. Poszukując pióra dla siebie, spotkasz się z dwoma najpopularniejszymi systemami napełniania, a więc z tłoczkiem i nabojami. Który wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzisz i co jest dla Ciebie najważniejsze

  • Konwerter to rozwiązanie najlepsze dla osób pracujących stacjonarnie, lub używających pióra w domu. Konwerter napełniasz atramentem, który znajduje się w kałamarzu, z reguły wykonanym ze szkła. Jego transportowanie może być uciążliwe, dlatego najlepiej jest trzymać go na biurku. Konwertery, nazywane również pompkami lub tłoczkami, mają często większą pojemność niż naboje, dlatego możesz dłużej pisać bez zmiany wkładu korzystając z tego właśnie rozwiązania. Zdarza się również, że oferta kolorystyczna atramentów jest znacznie szersza, niż w przypadku nabojów.

  • Naboje to dobry pomysł dla tych, którzy dużo podróżują i są w ciągłym ruchu. Wymiana naboju jest znacznie szybsza niż napełnienie konwertera. Łatwo je również transportować – zapasowy nabój zawsze możemy mieć przy sobie i trzymać go nawet w portfelu. Naboje są jednak droższym rozwiązaniem i często występują w zawężonej gamie kolorystycznej. Należy również pamiętać, że kupując naboje musimy wybierać takie, które są kompatybilne z piórem danego producenta, a więc naboje tej samej firmy, co pióro.

Waterman czy Parker?
 

Choć firm produkujących pióra kulkowe i wieczne jest naprawdę dużo, na polskim rynku nadal triumfy święcą dwie marki – Parker i Waterman. Ma to swoje uzasadnienie. Obie te firmy mają wieloletnią tradycję i słyną z produkcji bardzo wysokiej jakości artykułów piśmienniczych. Wybierając jedną z tych firm mamy pewność, że zakup nabojów, atramentów czy serwisowanie nie będą stanowiły dla nas problemu.

Pióro Parker rozpoznasz od razu po klipsie osadzonym w skuwce – ma on charakterystyczny kształt strzały. Parker to firma z ponad 125-letnią tradycją. Oferuje pióra wieczne zarówno w klasycznym wydaniu, a także pióra bardziej nowoczesne, inspirowane współczesnym wzornictwem, dedykowane dla osób aktywnych i odważnych. Pióra Parker są stosunkowo lekkie, a ich stalówki miękkie, przyjemnie płyną po papierze. Atrament Parker występuje w wielu kolorach, takich jak klasyczna czerń czy granat, a także bardziej oryginalna zieleń czy czerwień.

Firma Waterman to przedsiębiorstwo z równie długą tradycją. Oferta tej marki podzielona jest na 7 kolekcji, a każde pióro Waterman cechuje niezwykła elegancja i styl. Pióra te są z reguły nieco cięższe niż pióra wspomnianego wyżej konkurenta i uchodzą za bardzo ekskluzywne, również ze względu na umiłowanie koloru złotego w projektach tej firmy. Atrament Waterman w przypominającym diament opakowaniu występuje w 9 kolorach, przede wszystkim w różnych odcieniach niebieskiego.
 

Twoje pióro ma wpływ na ładne pismo!
 

Pióro to nie tylko narzędzie codziennej pracy, czy atrybut profesjonalnego biznesmena. To także sposób na ćwiczenie ręki i charakteru pisma. Spróbuj podpisać się długopisem, a później piórem. Gwarantujemy, że Twój podpis w tej drugiej wersji spodoba Ci się bardziej. Budowa pióra sprzyja staranniejszemu stawianiu liter. Dodatkowo dzięki rozbudowanej ofercie artykułów piśmienniczych z pewnością wybierzesz coś dla siebie, niezależnie od Twoich potrzeb.

Piszesz lewą ręką? W dobrze wyposażonych sklepach znajdziesz niejedno pióro dla leworęcznych. Pisanie piórem ze stalówką wyjątkowo Ci się spodobało? Możesz zainwestować w pióro do kaligrafii o wymiennych stalówkach różnej grubości i sprawić, że stawiane przez Ciebie znaki staną się prawdziwą sztuką. Wybierając narzędzie do pisania dla swojej pociechy, pamiętaj, że pióro dla dzieci różni się nieco od pióra dla dorosłych. Jego obudowa jest inna, mniejsza, dostosowana do rozmiarów dłoni dziecka. Wiele spośród popularnych producentów ma w swojej ofercie również takie pióra, więc znalezienie odpowiedniego narzędzia nie będzie stanowić większego problemu.
 

Jaki atrament do pióra wiecznego?
 

Kiedy znajdziesz już swoje wymarzone pióro, należy dobrać do niego odpowiedni atrament. Wysokiej jakości pióra na atrament są podstawą przyjemnego pisania, jednak bez właściwego tuszu pióro może nie pisać tak ładnie, jakbyśmy tego chcieli. Atramenty do piór wiecznych opisują różne parametry, takie jak lepkość, strzępienie papieru czy przepływ. Wypróbuj różne, żeby wybrać idealny. Z pewnością istotną dla Ciebie cechą będzie kolor, jakim będziesz pisać. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania, atrament czarny lub granatowy z pewnością spełni Twoje wymagania. Jeśli jesteś osobą bardziej ekstrawagancką, możesz wybrać odważniejszy odcień – czerwony, fioletowy lub zielony. Pamiętaj, że niemal każdy producent ma w swojej ofercie atrament niebieski w wersji „washable blue”, czyli tusz, który możesz zmazać. To bardzo praktyczne rozwiązanie, w szczególności dla tych, którzy często muszą poprawiać coś w zapisanym uprzednio tekście.