Plusy i minusy dropshippingu

11 maj 2022

Plusy i minusy dropshippingu

W ciągu ostatnich kilku lat biznes w ogóle rozwinął się na wiele różnych sposobów, ale być może nie bardziej niż w dziedzinie technologii. Obecnie możemy rozmawiać z każdym, z czterech stron świata i z powrotem, po prostu korzystając z dobrej jakości połączenia internetowego, siedząc przy stole konferencyjnym.

Zmieniły się także sposoby prowadzenia działalności gospodarczej, co w dłuższej perspektywie pozwala na zwiększenie jej efektywności kosztowej.
Jedną z dziedzin, która okazała się przydatna dla wielu firm, jest tzw. dropshipping.

Dropshipping pozwala zaoszczędzić firmie ogromną ilość miejsca, i to nie tylko na biurowych meblach magazynowych, ale także na większych powierzchniach magazynowych. Być może zastanawiasz się, czy dropshipping jest czymś, co Twoja firma mogłaby zbadać, a w takim przypadku sprawdźmy plusy i minusy w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Jeśli nie jesteś pewien, czym jest dropshipping, obejrzyj ten film, aby uzyskać krótkie podsumowanie.

Plusy dropshippingu

  • Oszczędność miejsca - największą zaletą dropshippingu jest to, że nie musisz przechowywać produktów w magazynie, a zamiast tego zamawiasz je u zaufanego dostawcy, gdy klient je od Ciebie kupuje.
  • Oszczędnośćpieniędzy na zmarnowanych zapasach - Oszczędzisz również pieniądze, ponieważ nie będziesz mieć nadmiaru zapasów, które czekają na sprzedaż. Jest to bardziej opłacalny i zrównoważony sposób prowadzenia działalności.
  • Umożliwia rozwój - nie posiadając ogromnych zapasów w magazynie, można łatwo rozszerzyć działalność na inne asortymenty produktów, bez konieczności pozbywania się tego, co się posiada. Oznacza to, że firma może się rozwijać i rozszerzać znacznie łatwiej niż w innym przypadku. Na przykład, jeśli prowadzimy dropshipping w Calibre, możemy łatwo rozszerzyć naszą działalność o zestawy mebli biurowych, jeśli jeszcze ich nie mamy, w mgnieniu oka. To samo można powiedzieć o każdym rodzaju niszy biznesowej.
  • Mniejsze koszty ogólne - zaoszczędzisz również nakosztach ogólnych, ponieważ nie musisz wynajmować magazynu i prawdopodobnie będziesz potrzebować mniejszej liczby pracowników, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na meble biurowe i mniejsze koszty ogólne.

Wady dropshippingu

  • Musisz znaleźć zaufanych dostawców - Ważne jest, aby mieć dostawców, którym można naprawdę zaufać, ponieważ to oni wysyłają towar do klienta. Może to być długotrwały proces.
  • Planowanie ma kluczowe znaczenie - trzeba też usiąść na krzesłach w sali konferencyjnej i bardzo dokładnie zaplanować całe przedsięwzięcie, aby upewnić się, że korzysta się przede wszystkim z usług odpowiedniego dostawcy, a także że wybierane produkty mają jakość, jakiej się oczekuje. Kluczowe znaczenie ma dokładne przetestowanie produktów przed skorzystaniem z usług dostawcy, a także upewnienie się, że nie zmieni on nagle produktów, nie informując Cię o tym. Reputacja to podstawa.
  • Konflikty mogą być trud niejsze do rozwiązania - Jeśli klient ma problem z jednym z produktów, rozwiązanie problemu może być trudniejsze,
    np. odesłanie go w celu uzyskania zwrotu pieniędzy, ponieważ w sprawę zaangażowany jest dostawca. Może to mieć wpływ na doświadczenia klienta z firmą, a tym samym zaszkodzić reputacji firmy i zmniejszyć szanse na ponowne nawiązanie współpracy.

>

Decydując się na dropshipping, masz do czynienia z wadami i zaletami, ale to samo można powiedzieć o każdym rodzaju współpracy biznesowej.
Z pewnością można zaoszczędzić pieniądze i czas, idąc tą drogą, ale z pewnością trzeba usiąść w sali konferencyjnej i naprawdę przemyśleć tę kwestię, decydując, czy dropshipping jest dla Ciebie, czy nie.

Zależy to także od rodzaju produktów, które sprzedajesz, oraz od klientów, których masz. Znalezienie dostawców, którzy sprzedają produkty najwyższej jakości po najlepszych cenach, może być trudne, dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na sporządzenie krótkiej listy najlepszych dostawców, aby zaspokoić potrzeby klientów.
W przeciwnym razie całe przedsięwzięcie nie jest warte Twojego czasu!