Ucieczka z domu. Co to jest coworking?

19 gru 2016

Ucieczka z domu. Co to jest coworking?

Jeśli ktoś podejmuje pracę jako freelancer czy też decyduje się na zdalną pracę, prowadzi własną działalność to będzie często pracował z domu. Jednak może takie osoby w pewnym momencie też będą miały już dość takiej pracy i dlatego dla nich rozwiązaniem okazać się może między innymi coworking.

Coraz więcej osób wykonuje swoje zawodowe obowiązki we własnym domu, ale są takie momenty, w których może się to okazać denerwujące. Z jednej strony ma to być komfortowa praca, z drugiej jednak nie zawsze tak to będzie wyglądało.

Coworking

Praca na pewno wymaga od nas skupienia, a w domu, gdy będą dzieci czy inni mieszkańcy nie zawsze będzie to możliwe. może się w pewnym momencie okazać, że mąż, żona, dzieci będą miały do nas jakieś oczekiwania, ponieważ skoro jesteśmy w domu to liczą na to, że możemy coś zrobić bez większych problemów. Ale nie o to tak naprawdę chodzi. W ten sposób praktycznie może się okazać, że obowiązki zawodowe nie będą realizowane tak jak należy.

Często takim problemem będzie również to, że nie każdy będzie stworzony do tego, by samotnie pracować. W pewnym momencie pojawić się może również chęć rozmowy, wymiana uwag z innymi czy też potrzeba odpoczynku. Dlatego można również zwracać uwagę na takie kwestie, które mają tutaj szczególne znaczenie, gdy chodzi o pracę w otoczeniu innych osób. Osoby towarzyskie nie chcą siedzieć same i taki kontakt z innymi będzie dla nich bardzo istotny.

Bardzo często na pracę poświęcamy większość swojego czasu i potem już nie ma czasu na to, by wychodzić z domu. Dlatego warto pracować wśród innych, by mieć choćby taki właśnie społeczny kontakt. W ten sposób będzie się w jakieś mierze tracić na efektywności. Możemy się także zamknąć w sobie, pojawi się więcej stresu, gdy brakuje nam rozmowy z innymi. Okazać się może, że ta nasza domowa praca marzeń będzie jak nasze więzienie. Rozmowa może się stać rozwiązaniem problemów, pozwoli na więcej luzu w pracy i mniejsze napięcie.

Coworking – osobno, ale wspólnie

Coworking to współpraca, w ramach której wynajmuje się biurko w większej biurowej przestrzeni. Jest to opcja dla tych, którzy w trakcie pracy chcą być wśród innych mimo, że i tak swoje obowiązki zawodowe będą wykonywać samodzielnie.

Wynajem biura

Idea coworkingu może być porównana między innymi do wynajmu pokoju w hotelu a nie wynajmowaniu całego domu. Widać również, że taka opcja to szansa na pewne oszczędności, dlatego na to również powinniśmy zwracać uwagę. Jest to tańsze niż wynajem całego biura na stałe.

Można również dzięki temu swoją pracę w jakieś mierze usystematyzować. Jest to istotna sprawa, ponieważ nie każdy ma odpowiednią samodyscyplinę i dlatego jeśli pracować będziemy w innym miejscu, gdzie nic nie będzie nas rozpraszać systematyzowanie pracy będzie łatwiejsze.